2013. 03. 12.
Az energiaárak féken tartása érdekében biztosítani kell az energia akadálymentes áramlását az uniós tagállamok között. Míg Nyugat-Európában az energetikai infrastruktúra fejlett, addig a közép-kelet-európai országok között még mindig nincs elég fizikai összeköttetés, így az egységes piac nem működik. Ez az oka annak, hogy a régiónk energiapiacait az egyoldalú energiafüggőség és a magas energiaárak jellemzik.
Az Európai Bizottság a jövőben ösztönözni kívánja a hiányzó hálózatok kiépítését. Ennek érdekében a kiemelt jelentőségű beruházásokat közcélúvá nyilvánítja, amely fontos előnyökkel jár a beruházók számára.
"A közcélú beruházások engedélyeztetési ideje drasztikusan, három és fél évre csökken. Ez nagy könnyebbséget jelent az eddigi gyakorlathoz képest, hiszen gyakran tíz év is eltelt az engedélyek kézhezvételéig"- hangsúlyozta írásbeli nyilatkozatában a delegációvezető.
Előnyt jelent továbbá, hogy a kiemelt státusz olcsóbb finanszírozást tesz lehetővé. Mivel a közcélúnak minősített fejlesztések az Európai Bizottság szigorú értékelési kritériumainak is megfeleltek, ezért egy átlagos beruházáshoz képest a hitelezők számára is kisebb kockázatot jelentenek.
Az ellátásbiztonság szempontjából fontos, de gazdasági értelemben nem életképes beruházásokon a közvetlen uniós pénzügyi források segíthetnek. Így olyan stratégiai beruházások is megvalósulhatnak, amelyek válságszituációban biztosítanak zavartalan energiaellátást.
A néppárti politikus szerint a mai intézkedéscsomagnak köszönhetően végre kimozdulunk az eddigi holtpontról és a hiányzó infrastruktúrák is megépülnek. Mivel a kiemelt státuszra a közép-kelet-európai beruházások jó eséllyel pályáznak, ezért hatvan év után először van reális esély arra, hogy a régiónk egyoldalú energiafüggősége mérséklődjön.