2009. 06. 05.
Gyürk András, aki az Európai Parlament (EP) néppárti képviselőcsoportjának tagja, az eddigi egyik legfontosabb eredménynek azt tartja, hogy sikerült tudatosítani az unió döntéshozóiban: Európa súlyosbodó energiafüggősége s különösen az új tagállamok kiszolgáltatottsága újfajta megközelítést igényel az energetikai kérdésekben. Magyarország például különféle okokból rendkívül kiszolgáltatottá vált a gázimport vonatkozásában. Szükségletei mintegy 80 százalékát egyetlen forrásból, Oroszországból fedezi. Gyürk András szerint a közös uniós energiapolitika létrejöttének egyik fő próbatétele, hogy az uniós tagállamok képesek-e alternatív energiaszállítási útvonalakat kiépíteni a függés mérséklése érdekében. A képviselő emlékeztetett arra, hogy sokat kellett tenni a Nabucco gázvezetékprojekt mint valós gázszállítási és beszerzési alternatíva uniós elismeréséért.
Magyarország számára már csak azért is kulcsfontosságú a vezeték létrejötte, mivel az eddigi egy beszállító helyett több forrásból tudná fedezni gázszükségleteit. A megoldandó feladatok között a képviselő azt említette, hogy fel kell számolni az energiapolitikában is a régi és az új tagállamok közötti kettős mércét. Ebben már sikerült bizonyos eredményt is elérni, hiszen a támogatandó energetikai beruházások nemrégiben elfogadott végleges listáján a Magyarország számára fontos beruházások több pénzügyi forrást kapnak az eredeti tervekhez képest. Fontos előrelépésnek tartja Gyürk András azt is, hogy az Európai Unió végre támogatja a közép- és kelet-európai energetikai hálózatok összekötését.
Az EP ipari és energetikai bizottságának tagjaként a fideszes európai parlamenti képviselő készítette el többek között az energiahatékonyságról szóló parlamenti jelentést, amely kötelező érvényű energiahatékonysági célkitűzések megalkotására és adókedvezmények bevezetésére szólítja fel a tagállamokat. A következő időszakban fontos feladat – mondta Gyürk András –, hogy a következő hétéves uniós költségvetés jobban tükrözze az eddig „szóvirágnak” tekinthető uniós célkitűzéseket: több forrást kell biztosítania az alternatív szállítási útvonalak kiépítésére, a megújuló energiaforrások támogatására és az energiahatékonyság növelésére. Gyürk András fontosnak nevezte, hogy a „kormányváltást követően mihamarabb elfogadásra kerüljön egy valódi energiapolitikai stratégia. Az új koncepció az energiapolitika területén is véget vethet a Gyurcsány–Bajnai-kormányzatra jellemző sodródásnak és koncepciótlanságnak”.
(MTI)