2019. 08. 27.
Szijjártó Péter, Rogán Antal, Varga Judit, Kövér László, Kubatov Gábor, Deutsch Tamás, Hajnal Miklós, Gyurta Dániel, Kukorelly Endre – csak néhány név azon közéleti személyiségek közül, akik a hétvégén előadtak, vitára hívtak, és vállalták a kérdéseket vagy akár a kemény vitát is Magyarország legnagyobb közéleti rendezvénysorozatának nyári felvonásán, a Tranziton. Izgalmas előadások és viták a pódiumon, békülékeny kompromisszumkeresés egy sör mellett a buliban. Ez a Tranzit, a szabad vita terepe.
Négynapos konferenciára – vagy ahogy a szervezők megfogalmazták: gondolatexpóra gyűlt össze a kormány, a Fidesz és az ellenzék számos vezető politikusa és véleményvezére, hogy gondolataikkal tovább inspirálják azt a több mint ezer fiatalt, aki a Tranzit tihanyi rendezvényén jelen volt. A közéleti rendezvénysorozatot 2009 óta rendezik meg a Kommentár Alapítvány munkatársai és létrehozói. Kezdetben alig százan, ma már több ezren alkotják azt az összetartó közösséget, amely évente többször is találkozik, hogy új gondolatokat, elképzeléseket és benyomásokat szerezzen – akár egymástól is. Ahogy Gyürk András szervező, a Fidesz európai parlamenti képviselője egy interjúban fogalmazott: a Tranzit nem szervezet, hanem egy együttgondolkodási folyamat. A szó klasszikus értelmében egy olyan fórum, ahol a különböző közösságek tagjai egy értékrend alapján összekapcsolódnak egymással. Persze nagyon bízom benne, hogy ebből a networkból, erős gondolati hálóból az ország mellett a résztvevők is profitálnak. Akik maguk is részesévé válhatnak annak az építkezésnek, ami ezt az erős Magyarországot megteremti.
Erős Magyarország
Tranzit jelmondata az Erős Magyarország volt, amely nemcsak a közösség világnézetét és céljait tükrözi, hanem a program összeállításához is alapul szolgált. Az erősödő magyar gazdaságról Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter tartott előadást.
Az expó egyik különlegessége egyébként az volt, hogy a Balaton partján bemutatkozhattak azok a szervezetek is, akik a közjóért, a köz ügyeiért tevékenykednek.
Itt bárki megkérdezhette a Századvéget a kutatási kulisszatitkokról, majd átsétálhatott a Médianéző Központ sátrába, vagy éppen a Terror Háza Múzeum vagy a Pesti Srácok kihelyezett rendszerváltáskori kiállítására. A Magyar Honvédség katonái izgalmasan és interaktívan mutatták be a testület munkáját és a fegyvereket is kipróbálhatta bárki. De jelen voltak a Magyar Turisztikai Ügynökség képviselői, illetve a Nemzeti Hauszmann Terv kidolgozói is, akik a Budai Várfelújításért felelősek.
Varázs
A Tranzit varázsa – a közélet iránt érdeklődő fiatalok számára – hogy a sátrak közt sétálva egyszer csak szembe jöhet Gera Zoltán is, a hideg ásványvízért sorban állva pedig lehet, hogy Fodor Gábor vagy Kukorelly Endre áll előttünk. És bátran lehet kérdezni. Akár a pult mellett, akár az előadásokon, amelyek témái és előadói nagy dilemmát okoztak mindenkinek, hogy melyikre is üljön be.
Míg Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter a magyar külpolitikai stratégiáról tartott előadást, Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, a Városliget Zrt. elnökségi tagja a Városliget-beruházás eredményeiről és nehézségeiről beszélt. Majd Szalay-Bobrovniczky Kristóf, Magyarország londoni nagykövete és Iain Lindsay, az Egyesült Királyság budapesti nagykövete kereste arra a választ, hogy mi lesz a Brexit után.
A külpolitikai előadásoknak akkora sikere volt, hogy több előadásnál az ajtóban és a folyosón is állt a hallgatóság, akik kemény vitát hallgathattak Európa jövőjéről Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára és Hajnal Miklós, a Momentum Mozgalom elnökségi tagja között vagy a határon túli magyar gazdaságpolitikáról Magyar Leventének, a KKM államtitkárának és Pásztor Istvánnak, a Vajdasági Magyarok Szövetsége elnökének gondolatait ismerhették meg. Később Benkő Levente, Magyarország izraeli nagykövete tartott izgalmas előadást az izraeli belpolitikai helyzetről és feszültségekről. De a rendezvényen előadott Maróth Miklós egyetemi tanár is, aki Európa és az iszlám viszonyát boncolgatta.
Vita a szabad beszéd elvében
Vitából egyébként nem volt hiány a fesztiválon, hiszen a Tranzit szervezőinek alapelve, hogy a vitától nem szabad félni, mert vallják a keresztényi alapelvet: a lényeges dolgokban egység, egyebekben szabadság, de mindenben szeretet. Ez az elv pedig a programfüzet összeállításánál is előtérbe került, hiszen vitakávéházat szerveztek például arról is, hogy ki, milyen lépéseket tenne még a Trianon-trauma feldolgozására, legyőzésére, de egy asztalhoz ültették Pulai Andrást a Publicus, Novák Zoltánt a Méltányosság, Mráz Ágoston Sámuelt a Nézőpont, és Szánthó Miklóst, az Alapjogokért Központ igazgatóját, hogy lefolytassák a nagy rezsimvitát, vagyis, hogy hol és hová tart az ország 2010 óta.
Lánczi Tamás, a XXI. Század Intézet főigazgatója és Böcskei Balázs, az IDEA Intézet igazgatója arra keresett választ, hol a határvonal, meddig segít a globalizáció, vagy éppen meddig terjed a nemzeti érdek. Éles vita, néha hangos szóváltás alakult ki Békés Márton, a Kommentár folyóirat főszerkesztője és Pető Péter, a 24.hu főszerkesztő-helyettese között, amikor a XXI. század értékeiről, és arról beszélgettek, hogy mi ma a jobb és mi a bal. A vitakávézóban pedig L. Simon László az Országgyűlés Kulturális Bizottságának alelnöke hallgatta meg a közönség véleményét arról, hogy mi legyen a kötelező olvasmány.
Fodor Gábor a rendszerváltók vitáján
A tízéves Tranziton a 30 éve véghez vitt rendszerváltoztatásról is megemlékeztek, ráadásul a rendszerváltoztatás kulcsszereplői, Fodor Gábor, Jakab Lajos, a szamizdat mozgalom résztvevője, Kukorelly Endre író, Máthé Áron történész és Mező Gábor kutató keresték arra a választ: mai szemmel mi is történt 1989-ben?
Aki a politika mögött álló emberi történetekre volt kíváncsi, látogatója lehetett a portrébeszélgetéseknek is, ahol Kövér László, Szájer József vagy éppen Varga Judit igazságügyi miniszter állt a pódiumra, de hangos nevetés és hosszan tartó taps fogadta Bíró Lajos a Magyar Bocuse d’Or Akadémia tiszteletbeli elnökének felszólalását is, vagy éppen Gyurta Dániel olimpiai aranyérmes úszóét, aki az elmúlt időben sportdiplomáciai tevékenységével öregbíti Magyarország jó hírét.
Foci, könyvek, férfiak és nők
Aki megfáradt a politikai vitákban, az más programot is választhatott: a mesterséges intelligenciától az autózás jövőjéig számos izgalmas előadást hallgathatott meg, de a magyar foci jövőjéről beszélgetett Deutsch Tamás, a Fradi jelenéről és jövőjéről pedig Kubatov Gábor, a csapat elnöke és Gera Zoltán. A magyar filmiparról és annak témaválasztásairól pedig Köbli Norbert forgatókönyvíró vezetett vitát, aki a Félvilág, A vizsga ás A berni követ című filmek alkotójaként ismert.
A kortárs magyar irodalmat nemcsak Kukorelly, hanem a Rablóhalak, a Nem kijárat és az Ikea, vasárnap című sikerkönyvek szerzője, Kötter Tamás is képviselte. Papp Miklós görögkatolikus pap a boldog párkapcsolat titkairól beszélt, a nemzetközileg ismert és körülrajongott Phil Gungor amerikai coach pedig magával ragadó előadást tartott a férfi és női gondolkozás közti különbségekről. De nagy érdeklődés övezte Bedő Imre, a Férfiak Klubja alapítójának előadását is a Szex, monogámia és győztes társadalom témakörében.
Forrás: origo