2024. 12. 17.
Az Európai Parlament (EP) az európai innovációs intézkedéscsomagot vitatta meg hétfői plenáris ülésén. A vita kapcsán Gyürk András, fideszes EP-képviselő, a Patrióták képviselőcsoport tagja kiemelte: „A brüsszeli bürokraták által eddig folytatott innovációs politika kudarcot vallott, ezért új megközelítésre van szükség. Ennek egyik első eleme a magyar hallgatókat és kutatókat ért diszkrimináció felszámolása és visszaengedésük az Erasmus és Horizont Európa programokba kell, hogy legyen.”
Az innovációs ágazat több problémával küzd. „A támogatási programok nehezen hozzáférhetők, az innovatív európai kkv-k számára pedig a Bizottság által kiszabott adminisztratív terhek lehetetlenítik el potenciáljuk kiaknázását. Ezért innovációs fordulatra van szükség” – jelentette ki a fideszes politikus.
„Először, végre kell hajtani a Budapesti Nyilatkozatban meghatározott, antibürokratikus forradalmat. Érthetővé és elérhetővé kell tenni a kkv-knak az uniós innovációs programokat és egyszerűsíteni kell számukra a tőkepiacokhoz való hozzáférést is. Másodszor érdemes alapozni a sikeres tagállami gyakorlatokra is. Például Magyarországon 2018 és 2021 között az egyetemeken benyújtott szabadalmak száma többszörösére nőtt” – húzta alá a Patrióták Európáért-frakció képviselője.
„Végül, a politikai csatákat nem az innovációs együttműködésekben kell megvívni. Minden kutatóra és fejlesztőre szükség van. Ezért a Bizottságnak haladéktalanul vissza kell vonnia a 21 magyar modellváltó egyetem az európai kutatási-innovációs programokból történő kizárására vonatkozó diszkriminatív javaslatát. Csak így lehet kirántani az európai gazdaságot az innovációs szakadékból” – fogalmazott Gyürk András.
Strasbourg, 2024. december 17.