Hírek

Hozzuk vissza a növekedést és a versenyképességet Európába!

2024. 09. 18.

Mario Draghi, volt olasz miniszterelnök, az Európai Központi Bank korábbi elnöke az Európai Parlament mai plenáris ülésén bemutatta az EU versenyképességéről szóló jelentését. Győri Enikő fideszes EP-képviselő, a Patrióták Európáért képviselőcsoport gazdasági szóvivője felszólalásában elmondta: „A diagnózis helyes: Európa lemaradt. Ide vezetett az ideológiavezérelt gazdaságpolitika, a túlzott zöldítés és a túlszabályozás. Ebben pedig a kifutó Európai Bizottságnak, valamint ennek a Háznak, a Néppárttól a kommunistákig, óriási felelőssége van”. Gyürk András a jelentés kapcsán kiemelte: „A versenyképesség helyreállításához nem további központosításon és nem Brüsszel megerősítésén keresztül vezet az út. Ez a Bizottság rosszul végezte munkáját. Ezért történelmi hiba lenne még több hatáskörrel és pénzügyi forrással felruházni”.

Győri Enikő hangsúlyozta: „Örülök, hogy a jelentés végre elismeri: a romló demográfiai mutatók egy versenyképességi probléma is. A magyar családpolitika ezt évek óta folyamatos baloldali támadások közepette próbálja kezelni. A közös hitelfelvétel és ezzel a dédunokáink nemzedékének is az eladósítása nem járható út. Ráadásul a jelentés lebecsüli a közös agrár- és kohéziós politikát. Azt pedig kifejezetten ellenzem, hogy a nyugati óriásvállalatokat régiónk kárára hozzák helyzetbe”.

Mindehelyett üzlet- és innovációbarát vállalati környezetre, az adminisztratív terhek csökkentésére, megfizethető energiaárakra és a zöld átallás józan végrehajtására van szükség. A novemberi budapesti csúcstalálkozón ezen vonalak mentén kell majd elfogadni a versenyképességi paktumot. Így fogjuk tudni csak megőrizni az európai jóléti modellt” – húzta alá Győri Enikő.

Gyürk András szerint, bár a helyzetértékelés helyes, a versenyképesség helyreállításához „nem további központosításon és nem Brüsszel megerősítésén keresztül vezet az út”. „A leírt problémák jelentős részéért az Ursula von der Leyen-vezette Bizottság a felelős. A minden iparágat sújtó magas energiaárak kialakulásához nagymértékben hozzájárultak az elhibázott brüsszeli döntések. Ez a Bizottság rosszul végezte a munkáját. Ezért történelmi hiba lenne még több hatáskörrel és pénzügyi forrással felruházni. A versenyképességi fordulatot csak az erős nemzetállamok tudják elhozni, melyek korábban is Európa sikerének fő letéteményesei voltak. Mi ebben hiszünk és ezért dolgozunk” – húzta alá a képviselő.

Strasbourg, 2024. szeptember 17.