2024. 10. 01.
A Tisza Párt, ha tehetné, eltörölné a rezsicsökkentést. Ezt bizonyítja, hogy Magyar Péter pártjának EP-képviselője, Lakos Eszter, megszavazta az Európai Parlament Ipar, kutatás- és energiaügyi (ITRE) szakbizottságának a COP 29 éghajlatváltozási konferenciájáról szóló véleményét. Gyürk András, a Fidesz EP-képviselője, a Patrióták Európáért képviselőcsoport tagja kijelentette: „A dokumentum támogatói kifogásolják a lakossági energiatámogatások, mint például a rezsicsökkentés, mértékét és azok kivezetésére szólítanak fel. Jóérzésű, valóban a magyar emberekért, családokért dolgozó politikai erő ehhez nem adhatja a nevét.”
A klímaváltozás elleni küzdelem kiemelt fontossággal bír a Fidesz számára. „Azonban a szén, a kőolaj, és a földgáz használatának leállítása, illetve az orosz földgáz azonnali embargója alapjaiban rengetné Közép-Európa és Magyarország energiaellátásának biztonságát. Ezek veszélyes és abszurd követelések” – hangsúlyozta a fideszes politikus.
A Tisza Párt képviselője, Lakos Eszter által támogatott dokumentum továbbá kifogásolja a lakossági energiatámogatások, köztük a rezsicsökkentés, meglétét és sajnálatát fejezi ki azok ’túl magas’ mértéke miatt. „Gerzsenyi Gabriella nyilatkozatait követően Magyar Péter újabb EP-képviselője bizonyította, hogy ha tehetnék, azonnal eltörölnék a rezsicsökkentést. Ez a szavazás világos bizonyítéka annak, hogy a Tisza párt a brüsszeli elvárásoknak való megfelelés érdekében a magyar családokkal szemben a nagy energiacégek oldalán áll” – fogalmazott Gyürk András.
Háttér: Az évente megrendezett ENSZ éghajlatváltozási konferenciára (COP29) az Európai Parlament egy, az EP Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Szakbizottsága (ENVI) által előkészített plenáris határozat keretében rögzíti álláspontját. Az Ipar, kutatás- és energiaügyi szakbizottság (ITRE) ehhez kapcsolódó véleményét levél formájában fogalmazza meg. Ennek szavazására került sor 2024. szeptember 30-án. A szakbizottság három területen – iparpolitika; energetika; valamint kutatás-innováció, digitális-, és űrpolitika – tett javaslatokat. A szöveget, az ITRE szakbizottság tagjaiként támogató EP-képviselők, (köztük a Tiszás Lakos Eszter) többek között felszólították az uniós országokat a fosszilis energiaforrások (szén, kőolaj, földgáz) használatának mihamarabbi leállítására, az orosz fosszilis energiaimport (kőolaj, földgáz) sürgős leállítására, valamint „aggodalmukat és sajnálatukat fejezték ki” az Európában meglévő állami energiatámogatások (megjegyzés: ilyen a rezsicsökkentés is) „túlzottan magas szintje miatt”.
Brüsszel, 2024. október 1.